Belsőépítész partnerünk keresett meg a feladattal, amit természetesen elvállaltunk, mert szeretjük a kihívásokat és az első beszélgetés után már tudtuk is, hogy 2021-ben hogyan valósítható meg egy ilyen különleges projekt.
A lámpakülönlegességet több, mint 200 db, kétféle méretű, natúr és sárgás-rezes, színezett üvegből készült tolldísz ékesíti. A lebegő üvegtoll motívumok szimbolikusan utalnak a Naturtex Kft. gyártási tevékenységére, valamint az általuk végzett napi szintű több tonna toll megmozgatására.
A légiesen könnyed, a „magasból a mélybe omló” spirál hatás eléréséhez minden üvegtollat az előzetesen elkészített 3D tervek alapján, különböző magasságban és meghatározott dőlésszögben helyeztünk fel, precízen ügyelve az összkép formai harmóniájára. A páratlan installáció, a természet ihlette lágy szellő ölelésében ringó, billegő üvegtollak mozgását utánozva, organikus megjelenést kölcsönöz a térnek, grandiózus méreteivel pedig megjeleníti a magasság és a mélység tökéletes egyensúlyát, amelyet a LED lámpák fényében megcsillanó apró üvegtollak tesznek még káprázatosabbá.
Tervezés
Teljesen egyértelmű volt, hogy CAD szoftverrel kell megtervezni egy ilyen méretű objektumot. Azt az ötletet elvetettük, hogy a 200 üvegtollat egyesével helyezzük el egy adott sík, vagy forma mentén, mert a különféle változatok előállítása, jóváhagyatása rengeteg időt emészt fel. Szerencsére az Indagroup tervezőcsapatával 10 éve baráti kapcsolatban vagyunk, és tudtuk, hogy 21. századi technológiával fognak segíteni. Így is lett.
A tollacskák tökéletes pozicionálásához generatív designmódszert alkalmaztunk. Ez egy matematikai modellezésen alapuló tervezési metódus, ahol a kívánt végeredményt (jelen esetben a tollak elhelyezkedését) különféle módosító algoritmusok segítségével hozzuk létre. Ezek a módosítók esetünkben: tollak száma, távolság a segédmodelltől, tollak szín,- és méretváltozatai, felfüggesztő zsinórok közötti távolság.
Létre kellett hozni a tervezőszoftverben a módosító vezérlőelemeket és azok kapcsolatait. Ahhoz képest, hogy „csak” egy csillár, a végére így is meglehetősen bonyolult lett a program.
Elkészült a LED csillár 3D modellje, fel is kellene szerelni, de mi alapján? A generatív design előnyei itt is megmutatkoztak. Zseniális tervezőnk programja egy 2D térképet generált a felfüggesztési pontokról, amit 1:1 méretben kinyomtatva és a helyszínen felhasználva óriási segítséget jelentett és maximális pontosságot biztosított.
A másik zsenialitás egy excel kimenet volt, ami az egyes pozíciókhoz tartozó zsinórhosszakat tartalmazza. Az elrendezés és a függesztők hosszának ismeretében gyorsabban lehet dolgozni, mint a hagyományos módszerekkel.
A térkép és a kapott zsinórhosszok nagyon megkönnyítették a munkát és csökkentették a telepítéssel eltöltött időt.
Kivitelezés
A projekt helyszín belmagassága 8 méter, tehát maximális elővigyázatossággal kellett eljárni. A kivitelezőnk körbeépítette a munkaterületet, és kialakított egy teljesen biztonságos munkavégzési helyszínt 6 méter magasban.
A térkép alapján felkerültek a függesztőelemek, és ezek után „már csak” a tollak felhelyezése volt hátra.
Már az állványozás takarásában is látszott, hogy mennyire tökéletesen egyezik a helyszíni telepítés a tervekkel, de amikor „levetkőztettük”, akkor ámult el igazán mindenki. A terveken látott formák, a leomló tollak csillogása a LED fényben tökéletesen visszaköszöntek a valóságban is. A generatív design nem csak az építészeti és tárgytervezési projektekben nyújt nagy segítséget, hanem kis fantáziával sokkal több helyzetben fel lehet használni.